Wynajem długoterminowy – korzyści finansowe i operacyjne

Wynajem długoterminowy – korzyści finansowe i operacyjne

Leasing czy najem? Oto jest pytanie! Pojawia się ono zawsze w kontekście użytkowaniu pojazdów użytkowych – i to w odniesieniu do wszystkich ich typów i rodzajów. Dodatkowo o leasingu powiedziano już całkiem sporo, natomiast wynajem to wciąż relatywnie młoda metoda finansowania flot pojazdów użytkowych. Warto jednak podkreślić, że argumentów przemawiających za tą formą finansowania floty jest naprawdę wiele…

Obecnie, w sytuacji mocnej konkurencji w przewozach drogowych, coraz niższych stawkach kilometrówek i przy skaczących stopach procentowych, kupowanie kolejnych pojazdów ciężarowych czy dostawczych to stresująca ruletka. Warto więc stawiać na bardziej przewidywalne formy ich finansowania, które oferują przejrzyste zasady współpracy Taki właśnie jest najem, który daje stałą, niezmienną ratę, której wysokość jest z góry określona w umowie i uzależniona od  rodzaju pojazdu, czasu, na jaki go wynajmujesz, a także tego, ile danym pojazdem jeździsz. Możesz zadeklarować w umowie wykonywanie niższych przebiegów rocznych, co spowoduje, że rata najmu będzie odpowiednio niższa. A co, gdy na horyzoncie pojawiają się dobrze płatne kontrakty przewozowe? Oczywiście możesz szybko skorzystać z wynajmu, doposażyć flotę w odpowiednie pojazdy i nie oddawać zleceń konkurencji. To największa zaleta dla przedsiębiorców – płacisz wtedy, kiedy potrzebujesz pojazdów, np. w okresie świątecznym czy wakacyjnym, a nie cały rok. Pamiętaj także, że prawie każdą umowę tego typu możemy w jej trakcie dopasowywać do Twoich aktualnych preferencji. A po jej zakończeniu albo oddajesz wynajmowany pojazd, albo korzystasz z możliwości jego wykupu na preferencyjnych warunkach.

Wszystko w jednej miesięcznej stałej racie

W racie najmu długoterminowego zawarte są wszelkie opłaty eksploatacyjne – od tych podstawowych jak opłaty rejestracyjne, finansowanie kompletnego pojazdu, podatek od środków transportowych przez opłaty z tytułu wymaganych ubezpieczeń, usługę serwisu aż po spadek wartości rezydualnej. Po twojej stronie jest pozostaje zatrudnienie kierowcy, tankowanie pojazdu i opłaty drogowe.

Czy wynajem długoterminowy jest dla każdego?

Dawno minęły czasy, kiedy wynająć można było wąską grupę samochodów – głównie osobowych oraz tych przeznaczonych do zadań ogólnotransportowych. Teraz wynająć można prawie wszystko: samochód dostawczy, popularną solówkę czy specjalistyczny zestaw w postaci ciągnika siodłowego z naczepą. Dowolna ładowność, dowolna zabudowa… czego chcieć więcej? Dodatkowo najem odciąża właściciela firmy transportowej z wielu absorbujących czynności związanych z administrowaniem flotą (w tym zakup i obsługa ubezpieczenia, serwisowanie pojazdu). Pozwala to finalnie na redukcję kosztów związanych z bieżącą obsługą pojazdów, wpływając na rentowność świadczonych usług, a to wszystko przy zapewnieniu konkurencyjnych ceny przewozów.

Na co pozwoli wynajem długoterminowy?

  • większa swoboda w kształtowaniu struktury parku pojazdów;
  • przewidywalność i stałość kosztów utrzymania floty (zawarte w racie);
  • ograniczenie czynności administracyjnych i opłat dotyczących eksploatacji pojazdów do minimum;
  • odblokowanie środków finansowych związanych z inwestowaniem w tabor;
  • skupienie się na realizacji bieżących zleceń i poszukiwaniu nowych;
  • unikanie problemów w przypadku awarii czy szkody komunikacyjnej;
  • łatwe zbycie pojazdu(czyli po prostu zwrot po okresie najmu) lub jego odkup na preferencyjnych warunkach.

Autor: Ilona Kącka, Menedżer Produktu w Truck Care

Skontaktuj się z nami:

zadzwoń - bezpieczeństwo usługi

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

+48 660 123 000

Koszt połączenia wg stawki operatora.

Message

Napisz do nas

Masz więcej pytań skontaktuj się z nami

Formularz kontaktowy
Department

Znajdź oddział

Example Map Mapa oddziałów
Care

Jesteś już naszym klientem?

Załatw sprawę szybciej

Strefa Klienta