Inne spojrzenie na bezpieczeństwo

Inne spojrzenie na bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w transporcie drogowym, to nie tylko kwestia jazdy zgodnej z przepisami, sprawnego taboru czy stanu ogumienia. Można je poprawić zwracając uwagę na kilka kwestii, o których nie wszyscy pamiętają. Jakich?

  1. Procedury awaryjne

Tak jak w innych branżach, także w transporcie usługodawcy mogą podnieść bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników poprzez wdrożenie zasad postępowania w przypadku zagrożenia, a także zasad, których przestrzeganie ma chronić przed niebezpieczeństwem.

Opracowanie i przeszkolenie pracowników z zasad postępowania w konkretnych sytuacjach kryzysowych zmniejsza ryzyko eskalacji problemu, a także pozwala z większym spokojem wybrnąć z kłopotu. Zasady działania np. w przypadku kolizji za granicą obniżają też u kierowcy poziom stresu wywołany takim zdarzeniem, co samo w sobie stanowi niebagatelną wartość.

  1. Stosowanie narzędzi telematycznych

Nowoczesne rozwiązania dla branży TSL pozwalają przedsiębiorcy monitorować mnóstwo parametrów. Jeśli mowa o bezpieczeństwie to kluczowe są możliwości sprawdzenia dokładnej pozycji pojazdu oraz stylu jazdy kierowcy. Pierwsze rozwiązanie znacząco zwiększa szanse odnalezienia samochodu czy naczepy w przypadku kradzieży. Z kolei analiza stylu jazdy kierowcy daje możliwość wyłapania ryzykownych zachowań i wdrożenia środków zaradczych, by dany pracownik nie naraził firmy na straty, a także wzrost składek OC.

  1. Szkolenia z efektywnej jazdy

W motoryzacji, podobnie jak w innych dziedzinach, pokutuje wiele mitów czy obiegowych opinii mających niezbyt wiele wspólnego z prawdą. W przypadku transportu drogowego również można się spotkać z tezami doświadczonych szoferów na temat spalania czy eksploatacji pojazdu.

Rzecz w tym, że nowoczesne ciężarówki to dopracowane, bardzo efektywne konstrukcje, których możliwości trzeba jednak umieć wykorzystać. I tu z pomocą przychodzą szkolenia z efektywnej jazdy. Dzięki nim kierowca może sprawdzić, jak działają konkretne systemy w jego samochodzie, a także jak dobrze je wykorzystywać. Skutkiem „ubocznym” takich kursów jest także bezpieczniejsza jazda. Aby jeździć efektywnie kierowca musi jak najlepiej przewidywać rozwój wydarzeń na drodze. A to z kolei przekłada się na znacznie bezpieczniejszą jazdę.

  1. Regularna diagnostyka i serwisowanie

Awaria w środku nocy, gdzieś na prowincji to nic ciekawego. Szczególnie dla kierowcy. W sytuacji zagrożenia awaria może uniemożliwić mu oddalenie się w bezpieczniejsze miejsce. Warto zatem pamiętać, że regularne kontrole stanu technicznego pojazdu, a także korzystanie z pakietów serwisowych zmniejszają ryzyko wystąpienia usterek unieruchamiających pojazd. Warto przy tym pamiętać, że koszty pakietów serwisowych czy obsługi ogumienia można rozłożyć w ratach za wynajem ciężarówki czy naczepy.

  1. Powiązanie wynagrodzenia kierowcy ze stanem pojazdu

Jak dbasz, tak masz – to proste, ale nie wszyscy kierowcy traktują powierzony im sprzęt z ostrożnością, jakiej przedsiębiorcy od nich wymagają. Można ich jednak do tego zmotywować. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku pojazdów wynajętych, których stan oceniany jest przy zwrocie. Rażące przypadki niedbalstwa i uszkodzeń mechanicznych skutkują obniżeniem wartości sprzętu, a co za tym idzie – obciążeniem wynajmującego. Dlatego też kierowca musi wiedzieć, że dbanie o pojazd mu się opłaca, tak jak opłaca się przedsiębiorcy. Rozwiązaniem jest premiowanie pracowników, którzy szanują swoje narzędzie pracy i zwracają je w stanie nienagannym.

Przeczytaj również poprzednie artykuły o bezpieczeństwie:

Skontaktuj się z nami:

zadzwoń - bezpieczeństwo usługi

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

+48 660 123 000

Koszt połączenia wg stawki operatora.

Message

Napisz do nas

Masz więcej pytań skontaktuj się z nami

Formularz kontaktowy
Department

Znajdź oddział

Example Map Mapa oddziałów
Care

Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal Flota24